TR EN   ANASAYFA | FİRMA PROFİLİ | İLETİŞİM
Ana SayfaArtCAM Eğitimi


ArtCAM Eğitimi

 

ArtCAM PRO

ArtCAM_72dpi_blue.jpgArtCAM Pro, 2 boyutlu çizgi veya resimlerden 3 boyutlu modeller hazırlamanıza izin verin bir artistik CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) yazılımıdır. Artistik CAD/CAM yazılımı olması sayesinde diğer klasik CAD/CAM yazılımlarında modellenmesi ve üretilmesi son derece zor olan gravür, desen ve rölyef modellerini kolaylıkla ve hızlıca üretebilirsiniz.
               
artcam6.gifArtCAM Pro, hiçbir mühendislik bilgisi gerektirmeksizin kullanıcıların kolaylıkla çizgisel veya 3 boyutlu modellerini hazırlayıp üretime aktarmalarına yardımcı olacak birçok fonksiyonu içerisinde barındırmaktadır.

Hazırlanmış olan modeller CNC, lazer veya prototip yöntemleri kullanılarak üretilebilmektedir. ArtCAM’in sağlamış olduğu en önemli özellik bu üç üretim yöntemine de destek verebilmesidir. Herhangi bir opsiyon gerektirmeksizin bu üç üretim sistemini de aynı arabirim içerisinden kontrol edebilirsiniz.

ArtCAM Pro içerisinde var olan çizgisel modelleme ve düzenleme araçlarını kullanarak çizimlerinizi hazırlayabileceğiniz gibi isterseniz her hangi farklı bir çizim yazılımında hazırlanmış olan çizimleri de kullanabilirsiniz. Dxf, Dwg, Eps, AI, Wmf, Pic, Dgk ve Pdf formatlarında çizgisel çizimler ArtCAM içerisine alınabilmektedir.
 
Dragon2 (Custom).jpgAynı şekilde 3 boyutlu modellemelerinizi ArtCAM içerisindeki özel komutlarla hazırlayabileceğiniz gibi diğer modelleme yazılımlarında hazırlanmış olan 3 boyutlu modelleri  de ArtCAM içerisine alabilir ve üretimini gerçekleştirebilirsiniz. IGS, STEP, STL, VDA, CIS, AutoCAD, Autodesk Inventor, CATIA, CATIA5, Cimatron, Cimatron Elite, IDEAS, IGES, Parasolid, PowerShape, Pro Engineer, Rhino, 3D Studio Max, VD, SolidWorks, SolidEdge, STEP, Unigraphics, Universal 3D ve Wavefront formatlarında 3 boyutlu model dosyalarını ArtCAM içerisine alıp kullanabilirsiniz. Dışarıdan alınan modeller üzerinde sıklıkla yapılan uygulamalar arasında, bu modeller üzerine diğer modelleme yazılımları tarafından modellenmesi çok zor olan desen ve rölyeflerin eklenmesi gelmektedir.

 

 

 

 

 ArtCAM PRO’nun genel özellikleri şöyledir;


Dizayn Araçları

ArtCAM.Insignia (Custom).JPG- 2 boyutlu tasarım aşamasında, BMP, TIF, JPEG ve GIF uzantılı resim dosyalarını veya diğer çizim paketlerinde hazırlanmış DXF, DWG, EPS, AI uzantılı vektör dosyalarını kullanabilme.
- Kompleks 2 boyutlu tasarımları kolayca yapmanızı sağlayan güçlü vektör araçları. 
- Harf, kelime ve cümleleri, aralarındaki boşlukları istenildiği gibi düzenleyerek herhangi bir vektör boyunca yerleştirebilme.
- Vektör dizayn ve düzenleme aşamasında sınırsız kontrol ve esneklik sağlayan katman desteği. Aynı zamanda diğer çizim programlarından gelen DXF ve DWG dosyalarının içerisinde yer alan katmanları otomatik olarak kullanabilme.
- Sıklıkla ihtiyaç duyulan şekil, sembol ve logoları vektör kütüphanesine kaydederek kullanabilme.
- 2 boyut vektörleri veya 3 boyutlu rölyefleri, varolan rölyef üzerine projeksiyon yöntemi ile izdüşürme veya 3 boyut gerçek sarma ile vektörlerin ve rölyeflerin varolan şekillerinde herhangi bir deformasyon yapmadan ekleyebilme.
- Vektörler üzerindeki etkileşim noktaları veya tanımlanan vektörlere göre form değişiklikleri yapılmasını sağlayan etkileşimli değişim fonksiyonları.

 

3 Boyut Modelleme Araçları

jag11.gif- İleri düzey modelleme araçları sayesinde, bitmap yani renkleri veya vektör şekillerini direk olarak 3 boyutlu rölyefler haline getirebilme, profil yürütme seçeneklerini kullanabilme, 3 boyut geçişler ve açılı düzlemler oluşturabilme imkanı. 
- Kompleks hasır efektleri oluşturmanızı sağlayan “Weave Wizard”. Böylece tasarımlarınızda bulunan alttan ve üstten geçiş efektlerini kolayca uygulayabilirsiniz.
- Rölyefler üzerinde etkileşim noktaları kullanılarak veya tanımlanan vektörlere göre form değişiklikleri oluşturulmasını sağlayan etkileşimli değişim komutları.
- Kullanımı çok kolay desenleme fonksiyonları. Desen olarak, varolan hazır desenleme seçeneklerini kullanabilme, herhangi bir rölyef  modeli desen olarak uygulayabilme veya herhangi bir jpg, bmp, gif ve tif uzantılı resim dosyasını 3 boyutlu desen olarak uygulayabilme imkanı.
- ArtCAM ‘in kuyumculara özel versiyonu ArtCAM JewelSmith ile birlikte yüzük dizaynı için ek modelleme araçları, otomatik taş dizme, ve yüzük kütüphanesi.
brooch.gif- Etkileşimli olarak 3 boyutlu rölyefler üzerinde malzeme ekleme, malzeme yontma, yumuşatma ve malzeme taşıma operasyonlarını içeren heykeltıraşlık araçları.
- Dizayn edilen modellerin herhangi bir malzemeye göre çekme payını da verilerek son ağırlığının hesaplanması.
- Katalog çalışmaları ve satış sunumları için hazırlanan modellere etkileyici arka plan efektleri, altın ve platinyum gibi malzeme efektleri ile değerli taş görüntüleri ekleme imkanı.
- Tamamlandığınız ArtCAM modellerinizi, diğer CAD sistemlerinde ve hızlı prototip tezgahlarında kullanmak üzere STL olarak kaydedebilme.

İşleme Stratejileri

toolpaths.gif- 3 eksen veya 4 eksen döner tablalı CNC tezgahlar için hızlı ve verimli kaba talaş, yüksek kalitede finish işleme ve keskin harf işleme takımyolları.
- Kişiselleştirilebilir takım kütüphanesi.
- Büyük takımın giremediği bölgelerin otomatik olarak bulunarak işlenmesini sağlayan “3D Rest Machining” özelliği. 
- Akıllı işleme seçeneği ile birden fazla takım kullanıldığında işleme zamanlarını azaltan hızlı ve verimli alan boşaltma, profil takımyolları, delik delme, çizgi boyunca işleme ve V takım işleme seçenekleri.
- Gerçekçi takımyolu simülasyonu ile malzeme kesimi yapmadan yapmış olduğunuz hataları 3 boyutlu olarak görebilme.
- CNC ve 3 boyutlu lazer tezgahlar için sınırsız ve ücretsiz post desteği.
- Diğer yazılımlarda oluşturulmuş 3 boyutlu modelleri ArtCAM’de işlenmek üzere import edebilme.

ArtCAM'in farklı ihtiyaçlar için çözümleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla ArtCAM PROArtCAM JewelSmithArtCAM INSIGNIA ve ArtCAM EXPRESS'tir. Ürünler arası farklar belgesine buradan ulaşabilir, beklenti ve ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabilirsiniz